Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemeno

Brownswiss je jedním z nejstarších kulturních plemen skotu, se středním až větším tělesným rámcem. Přibližná hmotnost dospělých krav je 550 – 650 kg a kohoutková výška 135 – 140 cm. Někdy je toto plemeno zařazováno mezi plemena s užitkovostí kombinovanou, maso - mléčnou (tzn. převažující je mléčná užitkovost). Dnes se však obecně řadí mezi plemena s užitkovostí mléčnou, což platí především pro populaci zvířat chovanou v severní Americe (USA, Kanada).

Mléčná užitkovost se za normovanou laktaci (305 dní) u tohoto plemene pohybuje v rozmezí 6000kg až 8000kg mléka, s mléčnými složkami - tuk 3,8% - 4,1% a bílkovina 3,3% – 3,5%. Nejvyšší mléčné užitkovosti je dosahováno v Kanadě a USA.

Typické zbarvení tohoto plemene je celoplášťově hnědé až šedé (různé odstíny těchto barev). Paznehty, mulec a konce rohů jsou černě zbarvené, u některých zvířat se navíc může vyskytovat tmavý pruh přes hřbet a světlejší zbarvení kolem mulce.

Předností tohoto plemene je především nenáročnost, dobrý zdravotní stav zvířat, pevná konstituce spolu s velmi dobrými končetinami a dlouhověkost, i více jak 14 laktací.

limoche--payssli--se-skupinou-studentu-a-mladych-chovatelu-na-narodnim-sampionatu-plemene-v-brne-2015..jpg

Limoche (Payssli) se skupinou studentů a mladých chovatelů na Národním šampionátu plemene v Brně 2015