Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brune 2016: Palma to dokázala

Majitelé svou krávu Zeus Palmu na výstavy vozí často. V minulosti se doma ve Švýcarsku stala několikrát krávou s nejlepším vemenem a několikrát vítězkou skupiny, ale na celkovou národní šampionku to ještě nikdy nestačilo. Nyní se ale o to lépe prosadila ve Francouském Mende, kde se stala absolutní evropskou šampionkou svého plemene. S dosavadní celoživotní užitkovostí téměř 70 000 kg mléka a na vrcholu šesté laktace ztělesňuje silné stránky plemene Brown Swiss.

Zeus Palma (CH), šampionka z Mende 2016

Zeus Palma (CH), šampionka z Mende 2016

Rezervní šampionkou je švýcarská Jongleur Norma. Také ona je při své dosavadní celoživotní užitkovosti 45 000 kg velice silná a pevná kráva. Svou čtvrtou laktaci bude brzy uzavírat na více než 12 000 kg mléka, předchozí tři uzavírala vždy na více než 10 000 kg.

jongleur-norma.jpg

Jongleur Norma (CH), rezrevní šampionka

          Titul Honorable Mention a titul krávy s nejlepším vemenem pak získala již známá švýcarská kráva Jongleur Jacqueline z WTS-Genetics, která následně vyhrála spolu se svou matkou Collection Corella i soutěž o nejlepší dvojici matka-dcera. Čestné uznání jako druhá v pořadí získala Alino Aeshly, dcera Jolden Joye z rodiny Starbuck Donau, která je zasvěceným chovatelům brownek známá.

jongleur-jacqueline.jpg

Jongleur Jacqueline (CH), kráva s nejlepším vemenem a držitelka tituli Honorable Mention

          Mezi prvotelkami se prosadily na prvním místě švýcarská Blooming Tulpe, na druhém pak Salomon Marina. Obecně v Mode byly nejlépe hodnoceny krávy a jalovice po býcích Jongleur, Payssli, Traction a Vigor.

blooming-tulpe.jpg

Blooming Tuple, nejlepší prvotelka

Judge Damien Lechat, někdejší pracovník Svazu chovatelů Brown Swiss a současný šlechtitel Holštýnů, posuzoval krávy jasně a důsledně. K vidění zde byly krávy z celé řady zemí Evropy. Domácí Francouzi se účastnili celkem s devadesáti šesti kravami a svou účastí tak podtrhli vysokou úroveň dosud nepočetné, ale kvalitní a velice aktivní populace Brownek. Němci se účastnili s pouhými šesti prvotelkami a spíše než pro tituly přijeli s cílem prezentovat kvalitní prodejná, užitková zvířata. Největším překvapením show byla angažovanost chovatelů krav italského týmu, kteří své krávy prezentovali sami a nad očekávání úspěšně, když si odnesli celkově celou řadu ocenění pro vítězky tříd mezi kravami i jalovicemi.

Z podniků celkově nejúspěšnější byl italský Ponte Vecchio se dvěma druhými místy, ještě úspěšnější pak byly francouzský Gaec de Fraissinet a švýcarský WTS-Genetics.

Závěrem pak byly vyhlášeny výsledky v soutěži jednotlivých zemí. Čtenář už jistě tuší, že první místo nemohl obsadit nikdo jiný než Švýcarsko, za ním se pak Itálie na druhém, Francie na třetím, Rakousko na čtvrtém a Německo na posledním pátém místě.

svycari.jpg

Švýcaři, vítězové soutěže jednotlivých zemí se svými nejúspěšnějšími zvířaty

 

Dle německého originálu upravila a přeložila Magdalena Bartáková

Braunvieh. München: Deutscher Landwirtschaftsverlag GmbH, 2016, 22(2), 23-25.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář