Jdi na obsah Jdi na menu
 


Národní šampionát 2019 v Brně při NVHZ

21. 5. 2019

Hnědé krásky v Brně již potřetí aneb Národní šampionát brown swiss

Po strastiplné tisíce kilometrů dlouhé cestě oktávkou Mirka Vlčka, plné studentů benešovské zemědělky dle hesla "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" nastal v Brně při NVHZ 2019 den “D” a to 14.5., který okamžitě dal zapomenout na utržené rány i naražená žebra a z naštvaných brownek doma na farmách se staly načančané princezny, které všem přítomným hrdě daly na vědomí, že tady prostě jsou a mají a budou mít v české kravské společnosti své místo!

Německý rozhodčí se na cestě k nám zdržel v koloně u Vídně a tak se začaly vybírat různé náhradní varianty. Role rozhodčího soutěže jalovic se zhostila ing. Hana Roloffová a jako pomocný judge Rostislav Škrabal, kteří hodnocení této kategorie zvládli s noblesou jim vlastní. Holky, ať už jalovičky nebo studentky, nám ukázaly, zač je toho loket, obecenstvo nevědělo nač se dívat dříve, jedny krásnější než druhé. A ing. Jan Macháček z firmy Inplem s.r.o. s Mirin Barunkou potvrdil pravidlo "růže v trní". Velký rozdíl ve věku jalovic rozhodčí ztížil situaci, nakonec 1. místo získala La Vacum Loki ze SZEŠ v Lanškrouně, stříbrnou příčku Mirin Barunka z farmy Mirin a na 3. místě skončila La Vacum Gábinka také z Lanškrouna.

Poutavý a výstižný komentář ing. Petra Zajíčka, ředitele firmy Inplem s.r.o., zachytil veškeré dění kolem farem, studentů i krav samotných, včetně jejich původů i historek ze zákulisí. Před vyhlášením vítězných jalovic dorazil v bavorské kamizolce rozhodčí Tobias Guggemos, který převzal žezlo sudího pro další kategorie.

Do ringu nastupují mladší dámy, tedy prvotelky. Trochu zlobení si neodpustily, ale to už k mladší generaci asi patří. Judge při hodnocení prvotelek nešetřil slovy uznání a neustále vyzýval k aplausu. Nakonec první dvě příčky obsadily krávy z podniku Senagro, a.s. Senožaty Kristýna a Helena a třetí Inplem Egal Julie z farmy Tehov.

Přehlídka starších krav z důvodu vyššího počtu byla rozdělena do dvou skupin, z každé postoupily tři do finálového kola této kategorie. Komentář rozhodčího na adresu starších krav hýřil superlativy, ale vítězkou může být jen jedna a tou se stala Heradura 1 z podniku  1. zemědělská a.s. Chorušice. Druhé místo vybojovala Zuzana z farmy pana Hrunka ze Zvánovic a 3. Meclov Scipio Lýdie z Meclovské zemědělské a.s.

Nastalo VELKÉ FINÁLE, v zástupu nastoupené vítězné prvotelky Kristýna s Helenou a Heradura se Zuzanou za starší kategorii. Rozhodčí roztleskává diváky a dramaticky krouží kolem krav, aby označil tu, která si odnese titul šampiónky. Letos se jí stala Chorusic Heradura 1 z 1. zemědělské a.s. Chorušice, která navíc získala pohár za nejlepší vemeno a vicešampiónkou  Zuzana  z farmy pana Hrunka. Nejlepším vodičem byla vyhlášena studentka ze SZeŠ v Lanškrouně Pavla Lancová.
Všem oceněným gratulujeme!

Chtěla bych upřímně poděkovat všem zúčastněným chovatelům za jejich pomoc, čas a vynaložené úsilí. Velké poděkování za výraznou pomoc s přípravou a zdárným průběhem patří ing. Jaromíru Vlčkovi, fitérům, studentům, všem pracovníkům z firmy Inplem s.r.o., ing. Haně Roloffové a Bc. Magdaleně Zajíčkové. Velký dík si za skvělou práci, perfektní organizaci a sofistikované moderování celé akce zaslouží ing. Petr Zajíček.

Tito všichni stojí za krásnou atmosférou šampionátu a vysokou úrovní prezentace plemene Brown Swiss v České republice.

Ing. Ingrid Štěpánová

img_4553-mensi.jpg

img_4599-mensi.jpg

img_4634-mensi.jpg

brownswiss.png

Záznam národního šampionátu naleznete ZDE v čase 5:05:00

Kompletní fotogalerie ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 3. NÁRODNÍ ŠAMPIONÁT - NVHZ 2019